Más néven: szemlélődő lelkigyakorlat, elvonulás (retreat).
Egyhetes vagy kilenc napos formában kerül megszervezésre. Ha szeretnénk mélyebben megismerni, hogy mit is jelent a szemlélődés útja, hogy hova vezet a meditáció, a csend, akkor azt ebben a hosszabb elvonulási formában tudjuk igazán megtapasztalni.
Az első két nap során bevezetést kapunk a csendmeditáció módszerébe, hasonlóan a Csendkóstoló programjához. Megbirkózunk a kezdeti nehézségekkel (ülésmód, elkalandozás, motiváció, stb.), majd a harmadik naptól kezdve jutunk egyre mélyebbre a csendben.
Túl a meditációs módszer elsajátításán itt egy komolyabb belső utazásra is vállalkozunk. „Ki vagyok én? Mi a feladatom az életben? Mire jók a nehézségek, a szenvedés az életemben? Hol vannak az én erőforrásaim?”
Az esti impulzusok (tanítás) során a meditációban általunk megtapasztalt lelki folyamatokra kapunk egyfajta értelmezést, háttérmagyarázatot.
Maga a csenddel való találkozás és a befelé figyelés nem igényel vallásos lelkületet, és ilyen értelemben mindenki számára nyitott és hozzáférhető. A személyes életutamból kifolyólag viszont, hozzám mégis a keresztény lelkiség áll közelebb. Ebbe nőttem bele, ezt tartom a saját utamnak. A jézusi tanítás és a keresztény misztika egy nagyobb Misztérium felé vezet, Akit nem lehet szavak, képek, szimbólumok által kimerítően megismerni. Ha átadjuk magunkat a Csendnek és a Jelenlét megtapasztalásának, akkor tud megnyílni számunkra egy teljesen más, mélyebb rétege a valóságnak.
A lelkigyakorlat teljes csendben történik. Nincs beszélgetés a résztvevők között, nem használunk telefont, sem semmilyen olvasmányt. Csendben végezzük a napi feladatainkat, csendben étkezünk, és külön szobákban vagyunk elszállásolva. Viszont naponta van lehetőségünk a személyesebb kérdéseinkről, témáinkról beszélni a kísérővel.
A lelkigyakorlaton való részvétel feltétele a mentális egészség és a pszichikai teherbíró képesség.
Időtartam: 6-10 nap
Gyakran feltett kérdések
Lehet-e csak néhány napra bekapcsolódni a Csendtanfolyamra?
Nem, nem lehet. A Csendtanfolyam egy elvonulás/lelkigyakorlat, ami azt jelenti, hogy csak teljes részvétel lehetséges. Ez egy belső utazás, ami elejétől végéig fel van építve, és nem ajánlott a lelki folyamatot idő előtt megszakítani. Nem mellesleg a csendes jellege ellenére, mégis kialakul a résztvevők között egy egymásrahangolódás, amit szintén megzavarna a részleges részvétel.
Vannak családtagjaim, akiket nem hagyhatok egy hétre magukra, és muszáj velük beszéljek. Nem hívhatom fel őket?
Alapból nem. Mégis vannak olyan különleges esetek, amikor tudok kivételt tenni. Ezt csakis személyes megbeszélés alapján tudjuk együtt eldönteni. Jelentkezéskor említsd meg, ha ilyen helyzet áll fenn.
Hogyan zajlik egy nap?
Nagyvonalakban: Reggel egy félórás testmozgás, aztán reggeli. Délelőtt meditációs idő, félórás egységekre bontva (összesen: 3 és fél óra). Ebéd, aztán egy kis pihenő, majd délután ugyanúgy 3 és fél óra meditáció, egyéni időbeosztással. A meditációs idők alatt kerül sor a személyes beszélgetésekre is. A délutáni meditáció végén van egy rövid csoportos megosztás, majd vacsora. Utána van a tanítás, ami egy meditatív, imádságos keretbe van ágyazva.
Mennyibe kerül?
Mivel különböző helyszíneken szoktam szervezni, ezért az ár változó. Jelenleg (2023-ban) napi 200 lej körül mozog az ár. Ezt meg kell szorozni a Csendtanfolyam hosszával. Ez a napi ár tartalmazza a szállást és ellátást, valamint a program díját (képzés és személyes kísérés).
Nem vagyok keresztény, vallásos. Én is jöhetek?
Természetesen. Sokan sokféle háttérrel érkeznek, és a motivációk is sokrétűek. Csendben lenni, meditálni elsősorban a figyelem gyakorlása. Ehhez nem feltétlenül szükséges vallásos lelkület. Egy bizonyos ponton túl viszont mindenképpen feltevődnek az élet értelmét érintő mélyebb kérdések, ahol segítség tud lenni, ha van valami hitbeli kapaszkodó. A pszichológia segít megmagyarázni bizonyos lelki folyamatok törvényszerűségeit, viszont a vallás (az én esetemben a jézusi tanítás, a katolikus hit) egy mélyebb értelmezést ad az élet nagy kérdéseire. Ezt igyekszem képviselni mindenféle térítési kényszer nélkül. 🙂 Én tisztelettel tudok viszonyulni a résztvevők személyes útkereséseihez, és ugyanezt kérem az itt résztvevőktől: tisztelni a program kereteit, módszertanát és szemléletmódját. Bármilyen személyes nehézség van ezzel kapcsolatban, lehet/tudunk erről beszélni.